Su Yumuşatma Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?
Su Yumuşatma Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir su yumuşatma sistemleri, bir ev sahibinin karşılaştığı en yaygın su kalitesi sorunlarından biri olan su sertliği oluşturan mineralleri ortadan kaldırır. Sert su aletleri yok eder, banyolarda ve mutfaklarda ince sabun pisliği bırakır ve saçı ve cildi kurutur. Amerika Birleşik Devletleri’nin% 85’inden fazlası yemek pişirmek, temizlemek ve banyo yapmak için sert suya güvenirken, su yumuşatmalar sistmeleri hayati bir amaca hizmet ediyor. Bir su yumuşatma sistemleri, sizi zamanından önce bozulmuş su ısıtıcılarını, pullu musluk başlıklarını değiştirmekten ve sabunlu kalıntıları saatlerce ve saatlerce temizlemekten kurtarır. Bir su yumuşatmasına yatırım yapmak size zaman, enerji ve para tasarrufu sağlar ve evinizi ve mülkünüzü korur.

Su yumuşatma nedir?

Su yumuşatma, sertliğe neden olan kalsiyum ve magnezyum minerallerini iyon değişimi adı verilen bir işlemle suyunuzdan uzaklaştıran tüm evi kapsayan bir filtreleme sistemidir. Bir su yumuşatma, en yaygın ve yıkıcı su sorunlarından birini ele alır: sert su. Sert su, modern eve zarar verir. Borularınızda kireç birikir, onları tıkar ve su basıncını düşürür. Ölçek, bulaşık makinesi, kahve makinesi ve buz makinesi gibi cihazların ömrünü önemli ölçüde kısaltır. Sert su, sıcak su cihazlarını tahrip eder. Suyun sıcaklığı ne kadar yüksekse, daha fazla kalsiyum ve magnezyum katılaşır ve sıcak su ısıtıcınızın içindeki katı tortulara sertleşir. Sert su bölgesinde yaşıyorsanız, su ısıtıcınız patlamış mısır patlamış gibi ses çıkarabilir. Bunun nedeni, ölçeğin kendisini ısıtma elemanına bağlamış olmasıdır. Isıtıcının sıcaklığı yükseldikçe ve tank genişledikçe, ısıtıcı elemanların üzerinde kabuklaşan kireçleşmiş kaya birikintileri çatlamaya ve esnemeye başlar. Sert sudan kaynaklanan ölçek, patlamış mısır patlatma sesinin suçludur.

Su yumuşatma olmadan çamaşırlar kirli görünmesini önlemek için ekstra deterjan gerektirir. Bulaşık makinenizden bulaşıklar çizik ve lekeli olarak çıkacaktır. Duş perdelerinizde ince köpükler birikir ve sabun ve şampuanınız köpürmez. Sert suda banyo yapmak cildinizin kaşınmasına ve kurumasına, saçınızın cansız ve yapışkan olmasına neden olur. Sert suyun zararlı yan etkilerini temizlemek için gereken zaman, enerji ve para miktarı baş döndürücüdür. Bütün bir ev tipi su yumuşatma, su sertliği belasının çözümüdür.

Su yumuşatmalar nasıl çalışır?

Su yumuşatmalar, sudaki kalsiyum ve magnezyumu ortadan kaldıran iyon değişimi adı verilen bir işlemle çalışır. Sert su mineral tankına girdiğinde, küresel reçine boncuklarından oluşan bir yatağın içinden akar. Genellikle polistirenden yapılan bu plastik boncuklar bir sodyum iyonu ile yüklüdür. Reçine boncukları anyonlardır, yani negatif yüke sahiptirler. Kalsiyum ve magnezyum minerallerinin pozitif yükü vardır, bu da onları katyon yapar. Zıt yükler çektiği için, minerallerin negatif yükü reçine boncuklarının pozitif yüküne çekilir. Sert su reçineden geçerken, boncuklar mineral iyonlarını tutar ve sudan çıkarır. Boncuk mineral iyonunu yakaladığında, sodyum iyonu salınır. Reçine sütunu, mineral tankından geçerken tüm sertliği sıyırır ve yumuşatılmış su evinize akar.

Bir su yumuşatmanın bileşenleri nelerdir?

Bir su yumuşatma üç bileşenden oluşur: bir kontrol valfi, bir mineral tankı ve bir tuzlu su tankı. Bu üçü, mineralleri sert sudan çıkarmak, su akışını izlemek ve rejenerasyon süreciyle sistemi periyodik olarak temizlemek için birlikte çalışır.

1. maden tankı

Mineral tankı, sert suyun yumuşatıldığı haznedir. Su besleme hattı, sert suyu tanka besler. Su, reçine boncuklarının yatağından sızarak, suyla sertleşen kalsiyum ve magnezyum iyonlarını biriktirir. Su depodan yumuşak bir şekilde çıkar ve borularınızdan geçerek ev aletlerinize akar.

2. Kontrol vanası

Kontrol vanası, maden tankından evinize giren su miktarını ölçer. Vana, maden tankına giren su hacmini izleyen bir sayaç içerir. Mineral tankından sert su akarken, reçine boncukları sodyum iyonlarını sertlik iyonlarıyla değiştirir. Zamanla bu, reçinenin suyu etkili bir şekilde yumuşatmaya devam etme kapasitesini tüketir. Boncuklar kalsiyum ve magnezyum iyonlarını uzaklaştırmaya devam edemeyecek kadar mineral içeriği ile yüklenmeden önce, kontrol valfi otomatik olarak bir rejenerasyon döngüsü başlatır. Bu maksimum kapasite, kontrol valfinin yerleşik bilgisayarına önceden programlanmıştır ve evinizin boyutu, oturanların sayısı ve suyunuzun sertliği gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Kontrol vanaları, su yumuşatma birimlerinin son derece verimli olmasını sağlayan, taleple başlatılan kontrolörlerdir.

3. Tuzlu su tankı

Tuzlu su tankı rejenerasyonda su yumuşatma sistemine yardımcı olur. Mineral tankına bitişik oturan daha kısa bir tanktır. Tuzlu su tankı, reçine boncuklarının pozitif yükünü eski haline getirmek için oldukça konsantre bir tuz (veya bazen potasyum) çözeltisi içerir. Tuz, tuzlu su tankına pelet veya blok şeklinde manuel olarak eklenir. Bunlar tankın dibindeki suda çözünür. Kontrol vanası, reçinenin yumuşatma kapasitesinin azaldığını kaydettiğinde, ağır tuzlu su çözeltisi tanktan dışarı çekilir ve mineral tankındaki reçine ile yıkanır. Tuzlu su tankında tuz biterse, üniteden geçen su artık yumuşamayacaktır.

İhtiyaçlarınıza Uygun Su Arıtma Sistemlerini Bulmak İçin Sizde Şimdi Ücretsiz Teklif Alın.

https://www.globalsuaritma.com/