Ultrafiltrasyon Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ultrafiltrasyon Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?
Ultrafiltrasyon Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir ultrafiltrasyon (UF) su sistemi, katıları ve partikülleri suyunuzdan uzaklaştırmanın etkili bir yoludur. Ultrafiltrasyon sistemleri, sudaki tüm asılı parçacıkları mikroskobik düzeyde uzaklaştırır. Global Su Arıtma Sistemleri, ultrafiltrasyon hakkında sık sorulan sorularınızı yanıtlıyor.

Ultrafiltrasyon sistemleri nedir?

Ultrafiltrasyon Sistemleri
Ultrafiltrasyon Sistemleri

Ultrafiltrasyon, çok küçük partikül içeren suyu mekanik olarak filtrelemek için içi boş bir elyaf veya tabaka membran kullanan bir su arıtma işlemidir. Bir ultrafiltrasyon içme suyu sistemi, partikülü 0,025 mikrona kadar filtrelemek için bu süper ince membran teknolojisini kullanır. Bunun ne kadar küçük olduğu konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olmak için, bir insan saçının çapı tipik olarak yaklaşık 75-80 mikrondur. Bu, bir ultrafiltrasyon sisteminin mikro düzeyde çalıştığı ve kelimenin tam anlamıyla askıda kalan tüm katıları sudan çıkardığı anlamına gelir.

Bir ultrafiltrasyon sistemi ile ters osmoz sistemi arasındaki fark nedir?

Bir ultrafiltrasyon sistemi, sıvılardaki en katı parçacıkları filtreleyebilir, ancak bir ters ozmoz sistemi gibi çözünmüş parçacıkları filtreleyemez. Bununla birlikte, bir ultrafiltrasyon sistemi, bir mikrofiltreleme veya standart karbon filtre kutusundan daha küçük parçacıkları filtreleyebilir.

Bir ultrafiltrasyon sistemi nasıl çalışır?

Ultrafiltrasyon sistemleri neredeyse diğer tüm su filtreleme sistemleri gibi çalışır. Bir tortu filtresinde, su içinden akar ve filtrenin gözenekliliği ile partikülü yakalar. Bir ultrafiltrasyon sistemi, ortalama tortu filtrenizden çok daha fazla olan 0,025 mikrondan daha büyük her şeyi filtrelemesi dışında aynı şekilde çalışır. Tipik olarak, askıda katı maddelerle birlikte kötü tadı ve kokuyu gidermek için sisteme de bir karbon filtre koyarız.

İki ana tip ultrafiltrasyon sistemi vardır.

Kullanım noktası: Bunlar tipik olarak tezgah altı içme suyu sistemleri için kullanılır.


Giriş noktası: Bunlar, genellikle ince filtrelenmiş su gerektirmeyen uygulamalarda suyu çalıştırmak için kullanılır.

Bu farklı sistemlerdeki membranlar farklı şekilde yapılandırılacak, ancak aynı şeyi yapıyorlar. Her iki sistem de, lavabonun altındaki parçacıkları 0,025 mikrona kadar mekanik olarak filtreler. Bu sistemden süzülen su özel bir musluğa akar, böylece sadece içme suyuna veya yemek pişirmek için kullanacağınız suya belirli bir musluktan erişilebilir. Bulaşıklarınızı durulamak veya ellerinizi yıkamak için 0,025 mikrona kadar filtrelenmiş suya ihtiyacınız yoktur, bu nedenle başka bir musluk çalıştırırdık. Giriş noktası sistemi, evinize akan tüm suyu işler ve tanen azaltmada (tipik olarak organiklerin neden olduğu – örneğin çay yaprakları, tanenler oluşturur) ve koloidal süspansiyonu ortadan kaldırmada çok iyidir (yüksek oranda askıya alınmış partikül çözeltisine atıfta bulunur) yerleşmeyecek ve dağılmış olarak kalacaktır).

Ultrafiltrasyon membranlarının nasıl çalıştığı veya ters ozmozun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir ultrafiltrasyon sistemi hangi kirleticileri filtreler?

Bir ultrafiltrasyon sistemi, 0,025 mikrondan büyük asılı partiküllerden kurtulacaktır. Bu, boyutlarından dolayı inorganik katıları, virüsleri ve bakterileri filtreleyebileceği anlamına gelir. Bir ultrafiltrasyon sisteminin yapamayacağı şey, bir ters osmoz sisteminin yapabildiği gibi çözünmüş mineralleri çekip çıkarmaktır. Yani, katı olan herhangi bir şeyi filtrelemede gerçekten harikadır, ancak çözünmüş katıları ayırmada o kadar iyi değildir.

Ultrafiltrasyon sistemleri için bazı pratik uygulamalar nelerdir?

Ultrafiltrasyon sistemleri, kullanım noktalı içme suyu sistemleri gibi, filtrelenmiş su istediğiniz her yere uygulanabilir. Tezgah altı filtreleme sistemleri veya hatta kahve demleme makineleri veya bazı buz makineleri gibi kullanım noktası su soğutucusu için su filtrasyonu sağlayabilir.

Bir ultrafiltrasyon sistemini nasıl kurarsınız?

Ultrafiltrasyon sistemlerinin kurulumu kolaydır. Bu ürün, suyun filtrelerden ve ultrafiltrasyon membranından akması için sistemdeki bir hatta bağlanır. Ardından, dış hat bir musluğa gider. Özel bir musluk tipik olarak ultrafiltrasyon sisteminden su sağlamak için en iyisidir, ancak yine de kurulumu kolaydır.

Ultrafiltrasyon sisteminizdeki filtreyi değiştirme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

Ultrafiltrasyon sistemleri tipik olarak karbon filtrelerle birlikte gelir. Filtrenizi bir yıldan uzun süre yerinde bırakmamanız önerilir. Çoğu filtrede bir galon kapasite derecesi vardır, bu yüzden bunu gerçekten aşmak istemezsiniz. İçi boş fiber membranların çoğu, su kalitenize bağlı olarak bundan daha uzun süre dayanabilir. Ancak, ona göz kulak olmalısın. Su akışınız yavaşlamaya başladığında, zarı değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

İhtiyaçlarınıza Uygun Su Arıtma Sistemlerini Bulmak İçin Sizde Şimdi Ücretsiz Teklif Alın.

https://www.globalsuaritma.com/