Ters Ozmoz Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Ters Ozmoz Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?
Ters Ozmoz Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Ters ozmoz, sudan yabancı kirleticileri, katı maddeleri, büyük molekülleri ve mineralleri özel membranlardan itmek için basınç kullanarak uzaklaştıran bir işlemdir. İçme, yemek pişirme ve diğer önemli kullanımlar için suyu iyileştirmek amacıyla kullanılan bir su arıtma sistemidir.

Ters Ozmoz Sistemleri
Ters Ozmoz Sistemleri

Ters Ozmoz (RO) Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi RO, hücre bazlı her organizmada (bitkiler, hayvanlar ve hatta insanlar) meydana gelen doğal bir süreç olan ozmozu alır ve tersine çevirir.

Ozmoz Nasıl Çalışır?

Ters ozmozu anlamak için önce bilmeniz gerekir – ozmoz nedir? Normal ozmoz sırasında, seyreltilmiş bir çözelti yarı geçirgen bir membrandan geçer ve daha konsantre olana akar. Örnek: Okyanusta yüzdükten sonra parmaklarınız “erik” olduğunda. Osmoz yoluyla vücudumuzdaki su cildimizden geçerek etrafımızdaki suya geçer.

Şimdi, Ters Ozmoz şu şekilde çalışır:

Pasif bir süreç olan ozmozun aksine ters ozmozun çalışması için dış kuvvet (basınç) gerekir.
Basınç, bir membrandan daha düşük bir konsantre solüsyona geçmek için oldukça konsantre bir çözünen solüsyona (örneğin tuzlu su) uygulanır.
Membran, suyun akmasına izin verir, ancak kirleticiler gibi daha büyük molekülleri bloke eder.
Ters ozmoz işlemi, bir tarafta daha yüksek konsantrasyonlarda çözünen madde (örn., Tuz) ve diğer tarafta yalnızca çözücü (örn., Tatlı su) bırakır.

Ters Ozmoz (RO) Sistemleri Nasıl Çalışır?

Ters ozmoz, evinizin her yerinde akan sudan diğer mineralleri, maddeleri, molekülleri ve safsızlıkları gidermeye yardımcı olmak için su filtrasyonuna uygulanabilen bir yöntemdir. RO sistemleri markaya ve tasarıma göre değişir, ancak genel olarak şu işlevleri yerine getirir: ön filtreleme, ters ozmoz, drenaj ve depolama.

endüstriyel ters ozmoz içme suyu sistemi
Endüstriyel Ters Ozmoz Sistemleri
Endüstriyel Ters Ozmoz Sistemleri

Ters ozmoz içme suyu sisteminden su filtrasyonunun adımları şunlardır:

Adım 1: Ön Filtreleme

Sistem içme suyu hatlarına bağlanır ve besleme suyunu ilerletmek için yüksek basınçlı bir pompa kullanır. Besleme suyu, ters ozmoz odasına akmadan önce tortu ve mineral birikintilerini “yakalamak” üzere tasarlanmış, genellikle karbon bazlı olan bir dizi filtreden geçer.

Adım 2: Ters Ozmoz

Burada besleme suyu yarı geçirgen membrandan itilir.

Membranı, çıplak gözle neredeyse geçirimsiz görünen, sıkı dokunmuş bir kumaş parçası olarak düşünün. Membranın ne kadar sıkı olduğuna dair size bir fikir vermesi için, bir insan saç telinin çapı kabaca 100 mikron genişliğindedir. Ancak Culligan RO Sistemlerinde, membrandaki boşluklar yaklaşık olarak BİR mikron genişliğindedir.

Adım 3 + 4: Drenaj ve Depolama

Sistem her aşamada filtrelere yakalanmayan tüm kirleticileri tahliye eder ve arıtılmış su, kullanılana kadar küçük bir tankta depolanır.

Bir mikron yarı geçirgen membran
Ters Ozmoz (RO) ile Giderilen Yaygın Kirleticiler Nelerdir?
Yüksek performanslı bir RO sistemi, besleme suyunda bulunan çözünmüş kirleticileri% 99’a kadar çıkarabilir.

BU YAYGIN SU KİRLETİCİLERİ ŞUNLARI İÇERİR:

Tuzlar
Parçacıklar
Kolloidler: sıvı yağ ve yağ bazlı moleküller
Organik bakteri
Pirojenler: İnsan vücuduna girdiğinde ateşe neden olan bakteriler tarafından üretilen protein bazlı maddeler

İhtiyaçlarınıza Uygun Su Arıtma Sistemlerini Bulmak İçin Sizde Şimdi Ücretsiz Teklif Alın.

https://www.globalsuaritma.com/